Agron Bajrami

Krijimi i shpejtë i Qeverisë së re është antidoti për problemet e Kosovës, thotë Schütz 15 January 2020 07:10

Krijimi i një qeverie që rezulton nga vullneti i popullit, i shprehur në zgjedhjet e 6 tetorit, është antidoti më i mirë për problemet e grumbulluara me të cilat përballet Kosova. Kështu...

E vërteta dhe ne 01 January 2020 13:37

Jetojmë në një kohë kur gati gjithçka është shndërruar në çështje interpretimi, opinioni ia ka zënë vendin faktit, ndërsa e vërteta po bëhet jorelevante, e...

Appathurai: NATO-ja shpreson për marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë 05 December 2019 07:00

Edhe pse Kosova dhe dialogu me Serbinë nuk kanë qenë temë në takimin e liderëve të NATO-s, zyrtarët e Aleancës kanë thënë se vëmendja për zhvillimet në Kosovë nuk...

Stoltenberg: NATO-ja e vendosur për luftë kundër terrorizmit 04 December 2019 14:36

Watford, Londër, 4 dhjetor - Nën masa të rrepta të sigurisë, në hotelin Grove, të qytezës Watford, në periferi të Londrës, janë mbledhur shefat e shteteve anëtare të aleancës...

NATO kërkon rindërtimin e unitetit politik 04 December 2019 12:08

Watford, Londër, 4 dhjetor – Nën masa të rrepta të sigurisë, në hotelin Grove, të qytezës Watford, në periferi të Londrës, janë mbledhur shefat e shteteve anëtare të...

NATO-ja shënon 70-vjetorin e përfshirë nga zënkat e brendshme 03 December 2019 20:38

Takimi i liderëve të NATO-s po mbahet në Londër në 70-vjetorin e krijimit të Aleancës, por disponimi në mesin e krerëve të 29 shteteve anëtare nuk është aspak festiv. Zënkat e...

Zagrebi, qyteti në udhëkryq mes historisë dhe së ardhmes 17 November 2019 09:30

Për ata që tashmë e kanë vizituar kryeqytetin e Republikës së Kroacisë, sidomos ata që në Zagreb kanë qëndruar në kohët e kaluara politike, gjërat mund të duken se nuk...

D’Addario: KFOR-i e ka për detyrë edhe të mundësojë dialogun 15 November 2019 23:36

Situata e sigurisë në Kosovë është e qetë dhe stabile, por rrethanat politike dhe çështjet e papërmbyllura në rajon, sidomos marrëdhënia mes Kosovës dhe Serbisë, mbeten një...

Bugajski: Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë 21 October 2019 07:06

Eksperti amerikan për Evropën Lindore dhe Ballkanin Perëndimor, Janus Bugajski, thotë se Shtëpia e Bardhë beson se mund të gjejë një zgjidhje për kontestin mes Kosovës dhe Serbisë, dhe...

Perspektiva reale 13 October 2019 09:31

Qeveria që po diskutohet tani është një që pas shumë kohe e gëzon të drejtën e 100 ditëve të para – periudhës gjatë së cilës publiku do të presë me durim...

Mandati i dështuar 22 September 2019 09:51

Nuk është Mogherini e para që e vuri dialogun në krye të listës së prioriteteve në raport me Kosovën. Por është e para që nga pozicioni i saj “lehtësues” në dialog e...

Të vërtetat që s’mund të anashkalohen 01 September 2019 08:02

Çdo dështim i ri në arsim e çon gjithë vendin një shkallë më thellë në humnerën e sundimit të injorancës. Dhe kjo injorancë më pas forcon nivelin e ulët,...

Vota e reformuar 04 August 2019 08:00

As reforma zgjedhore, as kurrfarë ndryshimi thelbësor në vend nuk mund të vijë nga kjo garniturë aktuale politike. Andaj, më e mira që mund të shpresojmë tani është një votë e...

Hellbach: Gjermania përkrah liberalizimin e vizave, por puna ende s’është kryer 03 August 2019 22:13

Drejtori i deritanishëm për Evropën Juglindore të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, Christian Hellbach, ka thënë se vendi i tij përkrah liberalizimin e vizave me Kosovën. Mirëpo,...

Gjermania është kundër taksës dhe kushtëzimit të dialogut 03 August 2019 20:46

Berlini zyrtar është kundër bllokimit të procesit të dialogut. Kështu është shprehur në një intervistë ekskluzive për “Kohën Ditore”, Ambasadori Christian Hellbach, drejtor...

Hellbach: Gjermania mbetet kundërshtare e ndryshimit të kufijve 03 August 2019 18:32

Ambasadori Christian Hellbach, drejtor i deritanishëm për Evropën Juglindore të Ministrisë së Jashtme të Gjermanisë, në një intervistë ekskluzive për “Kohën Ditore”, ka...

Hellbach: Nuk është gjë e mençur t’i kthesh miqtë e mirë shumë kundër vetvetes 03 August 2019 07:32

“Gjermania e ka njohur Kosovën dhe nga ky pozicion e mbështet dialogun për normalizimin e marrëdhënieve në mes Kosovës dhe Serbisë, të lehtësuar nga Bashkimi Evropian”, thotë...

Dialogu, “një proces tërësisht i privatizuar” nga Thaçi, Vuçiq e Mogherini 27 July 2019 11:46

Bodo Weber, ekspert gjerman pranë Këshillit për Politika të Demokratizimit (Democratization Policy Council – DPC) thotë se formati i dialogut Kosovë – Serbi do të pësojë ndryshime para se...

Viti 2019 është i humbur për dialogun 27 July 2019 07:23

E shumëpërfolura “dritare e mundësive”, që deri në fund të vitit 2019 të arrihet një marrëveshje finale mes Kosovës dhe Serbisë, duket se është mbyllur përfundimisht....

KFOR-i është i gatshëm për çdo lloj aksioni 19 July 2019 23:59

Linjat e hapura të komunikimit janë prioritare në ruajtjen e stabilitetit dhe të sigurisë në Kosovë dhe në rajon. Kështu thotë komandanti suprem i Forcave të NATO-s në Evropë (SACEUR),...