Alberina Haxhijaj

“Kulla e sahatit” vjen online si metaforë e çrregullimit të kohës 27 March 2020 11:24

“Mjeshtër, o mjeshtër”, e thërret aktorja Leze Qena mjeshtrin e orëve (Luan Jaha) në filmin “Kulla e sahatit” me skenar e regji të së ndjerës Arzana Kraja. Qena, e cila vdiq të...

Muzika bashkon korin “Siparantum” edhe në kohë izolimi 26 March 2020 15:08

Kompozitori Memli Kelmendi këto ditë po qëndron në shtëpinë e tij në Pejë së bashku me anëtarët e familjes. Për shkak të masave që ka marrë Qeveria e Kosovës për...

“Corona Diary” gjen shpresën në Prishtinën e heshtur 23 March 2020 08:18

Kryeqyteti ka rënë në qetësi, e regjisori Leart Rama po bën atë që di më së miri. Përmes kamerës së tij po kap shpirtin e Prishtinës. Situatën të cilën e dokumenton...

Botuesit e libraritë fuqizojnë ofertat për lexuesit e izoluar 20 March 2020 10:28

Edon Zeneli ka disa ditë që nuk ka dalë në librarinë “Buzuku”, e cila gjendet në sheshin “Edit Durham” në kryeqytet. Mirëpo kjo nuk e ka ndalur atë që të komunikojë...

“DAMFesti” shtyn edicionin jubilar për në shtator 17 March 2020 22:51

Hapja e edicionit të 15-të të festivalit ndërkombëtar të muzikës “DAM” ishte menduar të bëhej në mars. Por planet e organizatorëve në ditët e fundit i ndryshoi epidemia nga...

“DokuFesti” i bashkohet “My Darling Quarantine” në mision me filma 17 March 2020 09:18

Si pasojë e gjendjes së jashtëzakonshme të shkaktuar nga virusi COVID-19, shumë ngjarje kulturore janë shtyrë apo anuluar. Në mesin e tyre janë edhe festivale të rëndësishme të...

Violinisti i lidhjes së kohëve 15 March 2020 08:26

Violinisti italian Davide Alogna thotë se beson që shpirti i tij ka jetuar edhe më parë. Edhe atëherë ishte një muzikant. Historia e lidhjes së tij me muzikën tingëllon më shumë si...

Kori kulmon në lojë zhanresh me vepra bashkëkohore 12 March 2020 12:31

Prishtinë, 12 mars – Ka dalë të jetë i qëlluar vendimi i Korit të Filarmonisë së Kosovës që në koncertin e parë të këtij viti të koncentrohet te veprat...

Franca promovon “GRANFestin” kosovar si ngjarje botërore 11 March 2020 10:31

Prishtinë, 11 mars – Si çdo vit, edhe sivjet ndjekësit e kulturës në gjithë botën do të kenë disa opsione kulturore gjatë vitit. E Ministria e Kulturës e Francës programin e saj...

“Haveit” reagon me posterin që vjen si thirrje për revoltë 09 March 2020 08:25

Kolektivi “Haveit” ka shfaqur revoltën ndaj gjuhës seksiste dhe vrasjeve të fundit të grave në Kosovë e Shqipëri. Këtë e kanë bërë në mesditën e së dielës,...

Platforma e poeteve shqiptare vjen si thirrje për barazi edhe në botime 09 March 2020 08:18

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, një pjesë të së dielës pasdite e kanë kaluar në bibliotekën kombëtare “Pjetër Bogdani”. Për një...

Manifestimi “Himn për gruan” sjell poezi e mesazhe për barazi gjinore 08 March 2020 18:50

“Himn për gruan” është titulluar manifestimi letrar nëpërmjet të cilit u kërkua barazi gjinore në vend. Në këtë ceremoni të mbajtur në Bibliotekën Kombëtare...

Trombonisti i depërtimit tek ana shpirtërore e njeriut 08 March 2020 08:32

Kompozimi i parë që trombonisti zviceran, Armin Bachmann, kishte luajtur ishte “Der Ring des Nibelungen” e Richard Wagnerit. Bachmann kujton se atëherë ishte 20-vjeçar. Kur interpretimi i veprës kishte...

“DAM” akordohet për kapitullin e ri muzikor 07 March 2020 15:31

“Ilir Bajri i ka bërë politikanët të këndojnë. Fjalimet e kryeministrit Hashim Thaçi, kryetarit të Prishtinës, Isa Mustafa, dhe liderit të Lëvizjes ‘Vetëvendosje’ Albin...

“Broken Circles” me tinguj shprese përballë realitetit të errët 07 March 2020 10:23

Një nga jazz-muzikantët më të shquar sllovenë i njohur ndërkombëtarisht, saksofonisti që vepron në New York, Jure Pukl, gjendjen sociopolitike në botë, e thur në muzikë. E bën...

Marcos Varela dhe grupi i tij shkrijnë stilet me jazz bashkëkohor 06 March 2020 08:26

Amerikani Marcos Varela është mjeshtër i kontrabasit, njëkohësisht edhe aranzhues i këngëve e kompozitor. Karrierën muzikore e nisi kur ishte 17 vjeç e brenda një viti ai ishte një nga...

Këngëtarja turke dhe miqtë thurin në jazz rrëfimin për dashurinë 05 March 2020 11:10

Prishtinë, 5 mars – Këngëtarja turke Elif Çağlar është kthyer përsëri në kryeqytet. Kësaj radhë për ndjekësit e muzikës së saj dhe adhuruesit e jazzit pati një...

Filarmonia me fuqinë e tingujve në zbërthimin mjeshtëror të emocioneve 03 March 2020 09:21

Prishtinë, 3 mars – Ndjenjat e njeriut kanë qenë në fokus të dirigjentit Dariusz Mikulski gjatë përpilimit të programit për koncertin e së dielës të Filarmonisë së...

Filmi maqedonas që bëri histori në “Oscars” vjen në Kosovë 02 March 2020 08:49

I cilësuar si një dokumentar rrëqethës, “Honeyland” që bëri histori në “Oscars”, ani pse nuk mori asnjë çmim në edicionin e 92-të, këtë muaj do të...

Drama e historive nën një regjim shtypës triumfon në “Berlinale” 02 March 2020 08:35

Drama që në qendër ka njerëzit të cilët realizojnë ekzekutimet në Republikën Islamike, “There Is No Evil” e regjisorit iranian Mohammad Rasoulof, ka fituar “Ariun e artë”...