Arbëri

LVV: Serbia nuk mjaftohej me vdekjen e shqiptarëve, dhunimet seksuale nga kriminelët serbë të dalin para drejtësisë

 

Në zyrën e Lëvizjes Vetëvendosje, kryetari Albin Kurti, nënkryetarja dhe deputetja Fatmire Mullhaxha Kollçaku, përfaqësuesja në KQZ dhe drejtuesja e sekretariatit të gruas Nazlie Bala, deputetja Saranda Bogujevci, deputeti Sami Kurteshi dhe anëtari i Kryesisë Arben Vitia takuan dhe bashkëbiseduan me Vasfije Krasniqi Goodman, gruan e guximshme që i mbijetoi tmerrit të luftës dhe heshtjes së pasluftës.

Në njoftimin e LVV-së, thuhet se një nga krimet më të rënda të luftës në Kosovë janë dhunimet seksuale të kryera nga forcat e Serbisë.