Arbëri

MPJ e Serbisë “e dënon ashpër” takimin e Albin Kurtit me diplomatët norvegjezë

MPJ e Serbisë “e dënon ashpër” takimin e Albin Kurtit me diplomatët norvegjezë
 

Beograd, 9 tetor - Ministria e Punëve të Jashtme e Serbisë "dënuar ashpër" takimin e Arne Sannes Bjørnstad, përfaqësues special për Ballkanin Perëndimor nga Ministria e Punëve të Jashtme të Norvegjisë - Departamenti i Evropës Juglindore, dhe Jens Erik Grøndahl, ambasador i Norvegjisë në Kosovë, me kryeministrin në ardhje të Kosovës, Albin Kurti, që, sipas raportimit të mediave serbe, u mbajt me flamurin e Shqipërisë (ai është simbol kombëtar, para se shtetëror - sqarim ynë), përcjell Koha.net.

Sipas agjencisë serbe të lajmeve, FoNet, Albin Kurti është ithtar i krijimit të Shqipërisë së Madhe. Secili që takohet në Prishtinë me njeriun që do të jetë (në zhargonin e kësaj ministrie përdoret shprehja - "që pretendon", sqarim ynë) kryeministër i Kosovës legalizon idenë e Shqipërisë së madhe, përkatësisht bashkimin e Kosovës me Shqipërinë" thekson komunikata për media e MPJ të Serbisë.