Kurti e fton Thaçin të shmangin dallimet përballë Serbisë Foto: Koha / ilustrim

Kurti e fton Thaçin të shmangin dallimet përballë Serbisë

Fitim Gashi Fitim Gashi 14 February 2020 07:15

Periudha e mosdurimit dhe e akuzave të ndërsjella ndërmjet Albin Kurtit dhe Hashim Thaçit duket se ka pushuar. Tani Kurti, si kryeministër, i ka kërkuar zyrtarisht bashkëpunim presidentit Thaçi, duke e ftuar për koordinim në politikën e jashtme.

Një ditë para Konferencës së Sigurisë në Munih, kryeministri i ka dërguar një shkresë shefit të shtetit duke ia propozuar për takim tri orare brenda së njëjtës ditë. Por Zyra e Presidencës ka njoftuar se Thaçi tashmë ndodhet në Munih, teksa ka paraqitur edhe agjendën e takimeve. Kurrkund nuk e ka përmendur koordinimin e mundshëm me shefin e ekzekutivit, shkruan sot “Koha Ditore”.

“Politika e jashtme është ajo që do të duhej të na bashkojë. Prezantimi sa më i denjë i Republikës sonë e tejkalon secilin prej nesh. Le ta japim tërë kapacitetin tonë intelektual e patriotik në prezantimet e takimet që do t'i bëjmë. Ju ftoj për sot në orën 12:00, 16:00 ose 17:30, apo edhe në mbrëmje që të takohemi e të dakordohemi së bashku për temat e për qëndrimet tona”, thuhet, mes të tjerash, në letrën e Kurtit drejtuar Thaçit, të enjten.

Por Presidenca nëpërmjet një kumtese për media ka njoftuar se Thaçi tashmë ka udhëtuar për në Gjermani.

“Në margjinat e Konferencës së Sigurisë së Munihut, presidenti Thaçi do të ketë takime të ndryshme bilaterale, ndër të tjera, edhe me senatorët amerikanë Ron Johnson dhe Chris Murphy, me ndihmës-sekretarin e Departamentit të Shtetit, Philip Reeker, pastaj me drejtorin politik të Ministrisë së Jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, si dhe me ministrin e Jashtëm të Sllovakisë, Miroslav Lajçak”, thuhet në njoftim. Aty më tej shkruan se presidenti Thaçi në kuadër të kësaj konference do ta takojë edhe të dërguarin e posaçëm të presidentit Trump për dialogun Kosovë- Serbi, ambasadorin Richard Grenell.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Agim 14/02/2020 14:59

Qysh mun mos me pas kordinim nermjet kryeministrit e presidentit ....shkojn vijn ..kerkush me kerkan nuk mirret vesh ...qe shka esht politika e shqiptarve .....mos vet per popllin ....

Shto koment

Të ngjashme