Arbëri

Surroi: Thaçi dështoi në dialogun me Serbinë – të shfrytëzojmë energjinë pozitive të SHBA-së

Foto: Koha
 

Publicisti kosovar, Veton Surroi, në një intervistë për RTV Ora, kritikoi Hashim Thaçin në rolin e tij si negociator në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Sipas tij, Thaçi nisi një aventurë në këtë proces duke diskutuar tezën e ndarjes territoriale. Por, sipas Surroit, aventura e tij u ndal nga vullneti i partive politike, ndërsa u shpreh se tashmë dialogu është në një fazë të re.

“Tani kemi të bëjmë me një fazë të re në politikën kosovare. Kemi jo vetëm një qeverisje të re, por dhe një formë të qeverisjes së re. Derisa sa të konsolidohet, është e vështirë që menjëherë të futen në proces negociator. Nga ana tjetër kemi të bëjmë me një përpjekjeje jo të suksesshme negociatore të udhëhequr nga BE, që degjeneroi me zonjën Mogherini dhe hyri në autonominë territoriale serbe ose këmbim territoresh. Ky proces u ndalua me vullnetin konsesual të partive politike kosovare, që ndaluan Presidentin Thaçin të futej më tutje në këtë aventurë. Tani jemi në fazë të riformatizimit të procesit negociator”, tha Surroi.