Arbëri

Thaçi, Byrnesit: Lajm i rremë, s’ka marrëveshje me Serbinë që përfshin shkëmbimin e territoreve

Foto: Alban Bujari / KD
 

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka reaguar ndaj një shkrimi të Shaun Byrnes, diplomat i pensionuar amerikan që shërbeu si shef i misionit mbikëqyrës amerikan në Kosovë më 1998-99.

Në shkrimin e tij të botuar në blogun e analistit të njohur, Daniel Serwer, Byrnes thotë se Presidenti i Kosovës, Thaçi, dhe presidenti serb, Vuçiq, kanë përgatitur një draft-marrëveshje gjithëpërfshirëse për t’i dhënë fund konfliktit që ka përcaktuar marrëdhëniet e Serbisë me qytetarët e saj shqiptarë për një shekull. Por thotë se në këtë marrëveshje raportohet se përfshihet shkëmbimi i territoreve.