Arbëri

Diplomati gjerman Ruge: Franca dhe Gjermania të përgëzohen për përkrahjen Kurtit, e trishtë që SHBA-ja po ndjek një agjendë të tjetër

Diplomati gjerman Ruge: Franca dhe Gjermania të përgëzohen për përkrahjen Kurtit, e trishtë që SHBA-ja po ndjek një agjendë të tjetër

Boris Ruge, zv.kryesues i Konferencës së Munichut dhe diplomati gjerman që ka shërbyer si ambasador në disa vende, ka reaguar pak pasi që Kuvendi e rrëzoi Qeverinë Kurti, duke e kaluar mocionin e mosbesimit të inicuar nga LDK-ja, vetë pjesë e saj.

“Ata që e rrëzuan Qeverinë e Kosovës midis një pandemie, do të duhet t’iu përgjigjen pyetjeve të përgjegjësisë dhe legjitimitetit. BE-ja, Franca dhe Gjermania janë për t’u përgëzuar për përkrahjen e tyre të fortë për kryeministrin Kurti”, shkruan ai në “Twitter”.