Arbëri

“The Guardian”: Kosovarët të shtangur me rënien e qeverisë në kohë pandemie

“The Guardian”: Kosovarët të shtangur me rënien e qeverisë në kohë pandemie
 

Lufta e brendshme për pushtet, përplasjet për mënyrën e menaxhimit të situatës me koronavirus dhe një ndarje e politikës së jashtme mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Evropës janë kombinuar për të rrëzuar qeverinë në Kosovë, duke e zhytur vendin në kaos në kohën kur i duhet një përgjigje ndaj pandemisë.

Kështu shkruan prestigjiozja britanike “The Guardian” në një artikull me të cilin ka dhënë lajmin për shkarkimin e kryeministrit Albin Kurti duke thënë se populli kosovar është i shtangur me veprimet e skenës politike. Kurti u rrëzua të mërkurën në mbrëmje me një mocion mosbesimi që mori 82 vota pro, pas debatit të gjatë 12-orësh.