Arbëri

Borrelli beson se Lajçaku do të ndihmojë në marrëveshjen Kosovë-Serbi

Foto: Alban Bujari / KD
 

Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, ka thënë në një debat në Komisionin për politikë të jashtme të Parlamentit Evropian se mungesa e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë në këtë moment është çështja më e vështirë në rajonin e Ballkanit perëndimor.

Ai ka thënë se BE-ja duhet të punojë në tejkalimin e dallimeve mes Kosovës dhe Serbisë dhe të forcojë perspektivën evropiane të rajonit, transmeton KOHA.