Arbëri

Vendimi i Kushtetueses: Nuk mund të shkohet në zgjedhje pa vullnetin e deputetëve

Gjykata Kushtetuese ka vendosur në favor të presidentit të vendit, Hashim Thaçi, në të gjitha çështjet e ngritura nga Lëvizja Vetëvendosje, duke i dhënë të drejtë Avdullah Hotit për formimin e qeverisë së re.

Në versionin e shkurtër të vendimit, që u publikua në orët e vona të së enjtes, Gjykata ka vlerësuar se Kushtetuta nuk e parasheh që Kuvendi duhet patjetër të shpërbëhet dhe vendi të shkojë në zgjedhje, në rastin kur ka mocion mosbesimi ndaj Qeverisë, raporton KOHA.