Arbëri

Riorganizim i dialogut për heqjen e diskutimit për territore

Riorganizim i dialogut për heqjen e diskutimit për territore
 

Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë si pjesë e marrëveshjes finale është shtyrë dhe promovuar nga liderët e të dyja vendeve. Kështu ka thënë John Bolton, ish-këshilltar për siguri i presidentit amerikan Donald Trump, sipas të cilit ky opsion mori hov në fillim të vitit 2018.

Kjo është periudha kur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, kishte zhvilluar disa takime me homologun serb, Aleksandar Vuçiq, pas të cilave e lansoi idenë për korrigjim të kufijve, shkruan KOHA.