Arbëri

Borrell në prag të fillimit të dialogut: Synojmë marrëveshje gjithëpërfshirëse, ligjërisht obliguese

Foto: Alban Bujari / KD
Foto: Alban Bujari / KOHA
 

Në vend të takimit të paraparë të zhvillohet sot në Bruksel të kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, rifillimi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë pas një pauze prej vitit 2018 është bërë përmes një video-konference.

Në prag të bisedimeve përmes video-lidhjes me një prononcim është drejtuar edhe Përfaqësuesi i lartë i BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, i cili ka thënë se qëllimi i dialogut është arritja e një marrëveshje gjithëpërfshirëse, finale dhe ligjërisht obliguese për normalizimin e raporteve, transmeton KOHA.