Arbëri

Countryman: Hoti dhe Vuçiqi s’kanë gatishmëri për marrëveshje në Washington

Countryman: Hoti dhe Vuçiqi s’kanë gatishmëri për marrëveshje në Washington
Foto: KOHA

Kosova dhe Serbia nuk janë të përgatitura që në këtë kohë të bëjnë kompromise për arritjen e një marrëveshjeje në Shtëpinë e Bardhë, në Washington në takimin e 2 shtatorit, thotë ish-zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit për çështje evropiane, Thomas Countryman.

Duke komentuar takimin e paralajmëruar për 2 shtator në Shtëpinë e Bardhë mes delegacioneve të Kosovës dhe Serbisë, Countryman thotë për Radion Evropa e Lirë se nuk mund të pritet shumë nga ky dialog dhe më e pakta që mund të arrihet është një nxitje që të dy liderët të angazhohen më shumë në dialogun e Brukselit.