Arbëri

Greqia paralajmëron ndarjen e detit me Shqipërinë dhe zgjerim 12 milje

Greqia paralajmëron ndarjen e detit me Shqipërinë dhe zgjerim 12 milje
 

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dhendias, ka deklaruar se shumë shpejt Greqia do të ketë mundësinë për të zgjeruar ujërat territoriale në 12 milje detare në detin Jon. Ai ka shtuar se për këtë do të ketë njoftime zyrtare të qeverisë.

Këtë deklaratë, Dhendias e bëri mbrëmjen e së hënës në Komisionin Parlamentar ku u diskutua marrëveshja që arriti Athina me Italinë dhe Egjiptin për Zonat Ekskluzive Ekonomike mes tyre.