Arbëri

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit

Musliu: Amnistimi i veprimeve të EULEX-it, dëftesë e mjerimit politik të Hotit
Foto: Alban Bujari / KOHA

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, ka kritikuar ashpër kryeministrin Avdullah Hotin për deklarimin e tij për arrestimet e krerëve të Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, të premten.

Një ditë pas arrestimeve me shumë bujë në zyrat e OVL-së, ku EULEX-i kreu bastisje dhe nisi drejt Hagës kreun e OVL-së Hysni Gucati dhe nënkryetarin Nasim Haradinaj, kryeministri Hoti u shpreh se “veprimet e Dhomave të Specializuara burojnë nga detyrimet dhe përgjegjësitë e tyre ligjore dhe kushtetuese, dhe duhet konsideruar si veprime të pavarura të drejtësisë”, teksa shtoi po ashtu se “Qeveria e Republikës së Kosovës e njeh si të pa tjetërsueshëm qëllimin e pastër e të shenjtë të popullit të Kosovës në luftën për liri”.