Arbëri

VV-ja lë të hapur mundësinë për koalicion me LDK-në e PDK-në vetëm nëse ka ndryshim brenda tyre

Foto: Ilustrim
 

Prishtinë, 26 dhjetor (KosovaPress) - Lëvizja Vetëvendosje është e bindur se nuk do të kenë asnjë problem për formimin e qeverisë dhe zgjedhjen e presidenti. Partia e Albin Kurtit këto zgjedhje i quajnë referendum për ndryshim, pas të cilave nuk do të ketë nevojë për koalicione me partitë tjera. Megjithatë, shprehën të gatshëm për të garuar në një listë të përbashkët me ushtruesen e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani.

Anëtari i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu në një intervistë për KosovaPress, thotë se bartës i kësaj liste zgjedhore do të jetë lideri i partisë, Albin Kurti. Derisa flet edhe për mundësitë e bashkëpunimit me LDK-në dhe PDK-në.