1 perditesime
Arbëri

Nivel i lartë i turbullirës në Badoc, disa zona do të mbesin pa ujë edhe gjatë netëve të ardhshme

Nivel i lartë i turbullirës në Badoc, disa zona do të mbesin pa ujë edhe gjatë netëve të ardhshme
Foto: Ilustrim
20:10

Nivel i lartë i turbullirës në Badoc, disa zona do të mbesin pa ujë edhe gjatë netëve të ardhshme

KRU “Prishtina” ka njoftuar se nga mbrëmja e të premtes disa zona në kryeqytet, Fushë-Kosovë e Obiliq do të mbesin pa ujë të pijshëm për shkak të nivelit të lartë të turbullirës në Badoc.

KOHA ka kërkuar përgjigje shtesë nga ujësjellësi se sa mund të zgjasë kjo gjendje.

Nga aty kanë thënë se pritet që për tri ditë t’i kthehen normalitetit dhe se për t’iu rikthyer do të duhet që gjatë netëve të ndalet furnizimi me ujë.

“Ne jemi duke trajtuar me kapacitetet tona të mundshme, bazuar në kualitetin e ujit në burim. Uji reduktohet për shkak se duhet akumuluar, që konsumatorë të kenë ujë gjatë ditës. Për 3 ditë pritet kthimi në normalitet. Kështu që me qëllim që t’i furnizojmë gjatë ditës e ndërpresim natën”, kanë thënë nga KRU “Prishtina” për KOHËN.

Ujësjellësi ka njoftuar se reduktimi i ujit po ndodhë pas reshjeve atmosferike që kanë mbushur liqenin e Badocit me rreth 3 metra ujë, duke shkaktuar turbullirë.

Nga ora 19:30 këto zona kanë mbetur pa ujë: Graçanica, Hajvalia, Veterniku, Matiqani, Bregu i Diellit. Ndërsa, nga ora 21:00 pa ujë mbesin: Topanja, Dardania, Ulpiana dhe qendra e qytetit, Fushë-Kosova dhe Obiliqi.

Këto zona pritet të mbesin pa ujë edhe gjatë netëve të ardhshme.

19:43

Disa zona në Prishtinë, Fushë-Kosovë e Obiliq sonte mbesin pa ujë të pijshëm

Nga sonte disa zona të Prishtinës do të mbesin pa ujë të pijshëm për shkak të nivelit të lartë të turbullirës.

KRU “Prishtina” ka njoftuar se ata që furnizohet me ujë të pijshëm nga fabrika e trajtimit të ujit Badoc, nga ora 19:30 do të zvogëlohet dukshëm prodhimi/trajtimi i ujit në këtë fabrikë.

“Arsyeja e reduktimit të prodhimit të ujit në këtë fabrikë, është niveli i lartë i turbullirëës që u shfaq tash, pas reshjeve atmosferike që mbushën këtë liqe mbi 3 metra me ujë”, thuhet në njoftim.

Nga ora 19:30 këto zona kanë mbetur pa ujë: Graçanica, Hajvalia, Veterniku, Matiqani, Bregu i Diellit.

Ndërsa, nga ora 21:00 pa ujë mbesin: Topanja, Dardania, Ulpiana dhe qendra e qytetit, Fushë-Kosova dhe Obiliqi.