Arbëri

Ekspertiza: Parakalimi i gabuar shkak i aksidentit në Rrugën e Kombit

Ekspertiza: Parakalimi i gabuar shkak i aksidentit në Rrugën e Kombit
 

Një parakalim i gabuar u bë shkak për aksidentin fatal pasditen e së enjtes në Rrugën e Kombit, në aksin rrugor Milot-Rrëshen, në afërsi të pikës së karburantit “Toma”, në të cilin humbën jetën katër anëtarë të familjes Avdiaj nga Kosova.

Islam Qibini, ekspert i sigurisë rrugore, i cili ka qenë pjesë e grupit hetimor, ka bërë të ditur se drejtuesi i mjetit “Citroen” nuk e ka llogaritur mirë hapësirën për parakalim. "Njëri prej drejtuesve të mjeteve nuk ka mbajtur krahun. Mjeti “Citroen” ka bërë parakalim të gabuar dhe ka dalë në krah të kundërt dhe është përplasur me kamionin që po vinte përballë. Kemi një humbje të kontrollit, kemi një neglizhencë, jo vëmendje e përqendruar gjatë drejtimit të lëvizjes. Ai nuk e ka parashikuar që hapësira që ka pasur në dispozicion nuk mund ta lejonte parakalimin", ka thënë eksperti Islam Qibini.