2 perditesime
17:36

Mustafa: S’kam preferenca për kryetar të ri të LDK-së

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka thënë se nuk ka preferenca për emrin e kryetarit të ardhshëm të partisë. Mustafa, që ka paralajmëruar dorëheqjen, ka thënë se preferon këdo “që e çon përpara LDK-në”.

Pas takimit me kryetarët e degëve të partisë, Mustafa ka thënë para gazetarëve se i takon vetëm Kuvendit zgjedhor të 14 marsit që të diskutojë për emra.

Ai ka shtuar se s’dëshiron të përzihet në çështjen e emrave.

“Jam i interesuar të mbahet Kuvend i rregullt. Të zbatohet në tërësi statuti i LDK-së e që kryetari të zgjidhet nga delegatët, 355 sa i ka Kuvendi dhe jo nga ndikime të tjera. S’ka kandidatura zyrtare, jepen në Kuvend. Edhe pse ka pas deklarime, por kandidaturat i presim në Kuvend e s’dëshirojmë që as kryesia e as unë si kryetar të interferojmë. Nuk ka asnjë takim të fshehtë apo grupe të caktuara. Takimet tona janë të hapura me kryetarë degësh e kryesi e të gjithë ata që deklarojnë çështje të tilla gënjejnë, tentojnë të krijojnë situatë jo të mirë para Kuvendi të LDK-së”, ka deklaruar Mustafa.

“S’kam preferenca. Me çfarë të drejte unë të jap preferencë një kandidati. Preferenca jepet në Kuvend. S’është mirë të insistohet në pikëpamjet e mia apo preferencat e mia. Preferenca ime është që në krye të LDK-së të vijë një njeri që mbron vlerat e LDK-së e që e çon përpara LDK-në e që LDK-ja të kthehet forcë fituese në zgjedhjet e ardhshme. Emrin ia ngjet Kuvendi, jo unë si kryetar”, ka shtuar ai.

Mustafa njoftoi për largim pas dështimit në zgjedhjet e 14 shkurtit, ku partia e tij doli e treta dhe ka siguruar 15 ulëse në Kuvend.

16:04

Mbledhja e LDK-së për “çështje teknike”

Ka përfunduar mbledhja e Lidhjes Demokratike të Kosovës me kryetarë të degëve. Zyrtarët e saj s’janë deklaruar për mediat.

Për të diskutuar për çështje teknike për Kuvendin Zgjedhor është duke u mbajtur mbledhja e Lidhjes Demokratike të Kosovës me kryetarë të degëve të partisë, ka thënë zëdhënësi i kësaj partie, Besian Mustafa.

Mbledhja vjen pak ditë kreu i kësaj partie, Isa Mustafa, paralajmëroi dorëheqjen pas dështimit në zgjedhjet e 14 shkurtit. Kryesia e LDK-së caktoi 14 marsin për të zgjedhur kryetarin e saj të ri.

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, LDK-ja ka pësuar humbje të madhe të elektoratit, duke marrë zyrtarisht sipas KQZ-së, vetëm 12,64 për qind të votave.

13:09

LDK-ja thërret mbledhje me kryetarë të degëve, ish-deputeti ia zë për të madhe Mustafës

Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë sot një mbledhje me kryetarë të degëve të partisë.

Mbledhjen, siç mëson KOHA e ka thirrë kryetari i LDK-së i cili ka paralajmëruar dorëheqjen, Isa Mustafa.

Ndërkohë, ish-deputeti i LDK-së, Ardian Shala ka reaguar duke thënë se është e pakuptimtë dhe e pashpjegueshme që dikush që ka dhënë dorëheqje të thërret mbledhje.

“E pakuptimtë dhe e pashpjegueshme të thërret mbledhje dikush që tashmë e sa kohë është dorëhequr! Mos, na lëndo edhe më tepër”, ka shkruar Shala në Facebook.

Më herët ka pasur edhe thirrje të tjera nga anëtarësia e LDK-së, që Isa Mustafa të mos përfshihet në zgjedhjen e kryetarit të ri të partisë.

LDK-ja do të mbajë më 14 mars mbledhjen në të cilën do të bëjë zgjedhjen e kryetarit të ri të saj.

Në zgjedhjet e 14 shkurtit, LDK-ja ka pësuar humbje të madhe të elektoratit, duke marrë zyrtarisht sipas KQZ-së, vetëm 12,64 për qind të votave.