Arbëri

Qorrolli: Abdixhiku synon të marrë deputetët e listës së Vjosa Osmanit

Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Kërkesa e Lidhjes Demokratike të Kosovës për takim të radhës me Vjosa Osmanin si pretendente për presidente, sipas analistit politik Vigan Qorrolli, është tentativë për të ndarë deputetët e listës së Osmanit nga grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe bashkimin e tyre me LDK-në.

Të premten, kryetari i ri i LDK-së, Lumir Abdixhiku, mbajti takim me kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti dhe pretendenten për presidente Vjosa Osmani. Pas takimit ai u shpreh se LDK-ja është opozitë dhe për të marrë vendim për seancën kur votohet presidentja, i duhet të shohë pozicionimet e Osmanit karshi LDK-së, VV-së, partive të tjera dhe për nismën e saj politike.