Arbëri

Presidentja Osmani

 

Vjosa Osmani të dielën është zgjedhur presidente e vendit me mandat 5-vjeçar. Ajo u zgjodh e para e vendit në rundin e tretë me 71 vota për, ndërkohë që 11 vota ishin të pavlefshme. Për zgjedhjen e saj u deshën tri runde votimesh. Seanca nisi të shtunën, dështoi në mungesë të kuorumit. Në zgjedhjen e saj kontribuuan edhe 12 nga 15 deputetët e LDK-së, komunitetet joserbe dhe nga një deputete prej PDK-së e AAK-së, parti këto që bojkotuan seancën. Seancën e bojkotoi edhe Lista Serbe. Osmani është presidentja e dytë grua dhe e gjashta në përgjithësi

Gruaja më e votuar në gjithë historinë e zgjedhjeve në Kosovë ka marrë postin më të lartë në vend.

Vjosa Osmani të dielën është zgjedhur presidente e vendit me mandat 5-vjeçar.