4 perditesime
21:31

“Dialogu, çështja më potenciale që mund ta ndajë VV-në me listën Guxo”

Presioni nga ndërkombëtarët dhe qëndrimi i Vetëvendosjes për të mos lëvizur nga vijat e kuqe të vendosura më herët në këtë drejtim, mund të bëjë që dialogu me Serbinë të jetë pika e cila mund të prishë bashkëpunimin mes VV-së dhe listës Guxo.

Gazetari i KOHËS, Besnik Krasniqi, ka thënë se duke qenë se deputetët e listës Guxo vijnë nga LDK-ja, si parti që thirret si properëndimore dhe i bindej presioneve, mund të ketë dallime mes tyre dhe qëndrimeve të VV-së dhe vijave të kuqe të kësaj partie.

Sa i përket paralajmërimit për vënien e reciprocitetit me Serbinë, Krasniqi ka thënë se kjo mund të jetë çështje problematike për dialogun, pasi Serbia s’pranon të ulet në bisedime përderisa ka masa të tilla

“E pamë sot që sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken e uroi Kurtin dhe ia kujtoi që duhet të jetë në dialog. Është një lloj presioni. Ndër mysafirët e parë pasi fitoi Kurti, ishte emisari i BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak. Ai ia shtroi Kurtit nevojën për rikthim në dialog. Pritet që Kurti të ndërmarrë masa që para se të shkojë në tavolinë, që të shkojnë si palë të barabarta dhe reciprociteti mund ta ngrisë pak Kosovën në këtë pikë”, ka thënë ai teksa ka shtuar se Kurti s’ka folur ende për përmbajtjen e dokumenteve të cilat ia ka prezantuar Lajçaku për ecurinë e deritashme në dialog.

Në anën tjetër, gazetarja Saranda Ramaj ka thënë se pret që do të ketë presione të ndërkombëtarëve, duke marrë parasysh se në çdo letër që po i vjen Kurtit po i apostrofohet çështja e dialogut.

21:04

Krasniqi: Pozitat më me rëndësi të shtetit do të kenë njerëz të rinj shumë shpejt

Besnik Krasniqi nga KOHA ka thënë se shumë shpejt pozitat kyçe në Kosovë do të kenë të emëruar njerëz të rinj.

Krasniqi në “DESKU” të KTV-së u shpreh se çështja e emërimit të kreut të Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë nuk do të zvarritet, për shkak të marrëdhënieve të mira mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentes Vjosa Osmani.

“Pozitat më me rëndësi kanë me pas njerëz të rinj për pak kohë. Nuk besoj që çështja e AKI-së do të zvarritet, për shkak të marrëdhënieve të mira të Kurtit dhe Osmanit. Nga Qeveria na kanë thënë se brenda pak ditëve do të dalin me emër“, u shpreh ai.

Krasniqi ndërkaq pret që shumë shpejt Qeveria Kurti të fillojë me emërimin e bordeve të reja.

“Qeveria Kurti tani realisht nuk ka marrë ndonjë vendim të madh, si institucion. Tash me siguri do të kemi mbledhje për të zëvendësuar bordet. Është e pritshme që të ndodhë edhe ndërrimi i bordeve, pasi siç kishte thënë Kurti para një viti, duhet të ndalet gjakderdhja financiare”, deklaroi Krasniqi.

20:56

Ramaj: Platforma e vaksinimit e mundimshme për të moshuarit

Gazetarja e KOHËS, Saranda Ramaj ka thënë në “Desku” se platforma e vaksinimit në Kosovë është e mundimshme për të moshuarit.

Sipas saj, po të ekzistonte sistemi informativ shëndetësor në secilën qendër shëndetësore publike e private, kjo nuk do të ndodhte.

“E kemi një aplikacion e-Kosova për vaksinim dhe është fatkeqësi që Ministria e Shëndetësisë shërbehet me një platformë që nuk është e saj. Duke pasur parasysh strategjinë shtetërore për sistemin informativ shëndetësor 2010-2020, në vitin 2020 sistemi informativ shëndetësor do të duhej të ishte në secilën qendër publike e private dhe përcjellja jo vetëm e pacientëve dhe ftesa. Qytetarët mbi 85 vjeç duhet të fotografohen që janë gjallë për të aplikuar. Është një procedurë e mundimshme për moshën e vjetër dhe po të kishim një sistem informativ të mirëfilltë një gjë e tillë jo vetëm që nuk do të ishte e nevojshme, por do të përcillej edhe gjendja e pacientit”, ka thënë Ramaj.

Sipas saj, sistemi informativ shëndetësor deri tani është i dështuar dhe se gjendja në shëndetësi është pasojë e korrupsionit sistematik.

20:41

Krasniqi: Bizneset janë shprehur të gatshme të financojnë vaksinat

Gazetari i KOHËS, Besnik Krasniqi, ka zbuluar se bizneset, sidomos ato të gastronomisë, janë shprehur të gatshme për të financuar vaksinat anti-COVID, vetëm e vetëm që të mos ketë masa për mbylljen e tyre.

Krasniqi në “Desku” të KTV-së foli edhe për gjendjen e rëndë ekonomike në të cilën gjendet Kosova, kryesisht për shkak të pandemisë. Ai shtoi se qysh në ditët e para, Qeveria Kurti ka nisur rishikimin e buxhetit për këtë vit.

“Bizneset kanë pasur iniciativë ku janë shprehur të gatshme të financojnë edhe vaksinën, që masa të tilla të mos ndodhin. Kemi parë zotimin e ministrit që ka thënë se do të intervenojë në qiratë dhe pagën e punëtorëve, por kostoja është më e lartë. Nuk e dimë sa i kemi të hyrat në këta tre muajt e fundit, dhe sa janë këto të hyra konform planifikimit të buxhetit për këtë vit. I kemi parë të hyrat e dy muajve të parë dhe ka qenë ai hendeku i 500 milionë euro për planifikimin e buxhetit. Mesa kemi informacione, që në ditët e para në Qeverinë Kurti ka nisur rishikimi i buxhetit. Tani do të shihet nëse pakoja që është proklamuar në fushata a do të rishikohet, pasi është një çështje emergjente”, deklaroi Krasniqi.

Krasniqi foli edhe për gjendjen e rëndë që po kalon arsimi në Kosovë, sidomos me sistemin online, ku sipas tij, nuk po ka efektin e duhur.

20:31

Ramaj: Nuk kemi parë shumë ndryshime te Qeveria e re në përballjen me COVID-19

Gazetarja e KOHËS, Saranda Ramaj ka thënë në emisionin “Desku” në KTV se gjendja epidemiologjike në Kosovë nuk është aspak e mirë dhe se Qeveria e re, ajo Kurti, nuk ka sjellë ndryshime në përballjen me COVID-19.

Sipas Ramajt, ekziston përshtypja se ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, po e menaxhon shëndetësinë aty ku e pati lënë.

“Është një përshtypje që Vitia po e menaxhon shëndetësinë aty ku e ka lënë në qershor të vitit 2020, duket se ende nuk është adaptuar me situatën e re. Nuk kemi parë shumë ndryshime në kuptimin e organizimit me përballje. Vetëm masat kufizuese nuk janë përballje, pasi pacientët në spital kanë mungesë të barnave. Vitia po fol vetëm për vaksinat që janë pjesë e programit të COVAX-it ndërsa pritjet dhe premtimet kanë qenë që deri në verë të vaksinohen 60% e qytetarëve”, ka thënë Ramaj.

Ndërkaq, gazetari Besnik Krasniqi ka thënë se ministri i ri i Shëndetësisë ia ka hedhur fajin paraardhësit të tij lidhur me sigurimin e vaksinave.

“Ministri Vitia tha që do të kemi problem të madh me lidhjen e kontratave pasi paraardhësit e tyre nuk kanë arritur t’i bëjnë ato. Ministri i mëhershëm dilte dhe përpiqej të na demantonte se gjoja ka kontrata të tilla dhe e vërteta është që ato kanë munguar”, ka thënë Krasniqi.