1 perditesime
15:35

Pesë të arrestuar nga aksioni i PSD-së, i shkaktuan “dëme të konsiderueshme objektit të Qeverisë”

Pesë persona janë arrestuar pas aksionit të PSD-së te Qeveria e Kosovës, të premten, ka njoftuar Policia e Kosovës.

Policia i tha KOHËS se aktiviteti ishte i paparalajmëruar dhe se hudhja e ngjyrës dhe gjësendeve në drejtim të Qeverisë nga aktivistët, i ka shkaktuar dëme të konsiderueshme objektit.

“Rreth orës 14:30 është pranuar informata për një aktivitet të paparalajmëruar nga një grup personash të cilët kanë hedhur ngjyrë dhe gjësende të tjera në drejtim të objektit të Qeverisë, duke shkaktuar dëme të konsiderueshme. Me qëllim të parandalimit të degradimit të mëtejmë të veprimeve të tilla policia ka reaguar duke shoqëruar në stacionin policor pesë persona ndaj të cilëve konform autorizimeve policore dhe në koordinim me prokurorin e shtetit po ndërmerr veprimet e duhura para se të njëjtit të procedohen në fazën vijuese”, ka informuar KOHËN Policia e Kosovës.

14:49

​Aksioni i PSD-së te Qeveria përfundon me arrestimin e katër aktivistëve

(Kosova Press) - Katër aktivistë të PSD-së janë arrestuar nga Policia e Kosovës, pas një përleshje që kanë pasur me zyrtarët policorë.

Policët kanë përdorur edhe sprej lotësjellës ndaj aktivistëve të PSD-së të cilët në ndërtesën e qeverisë kanë shkruar "Gjakderdhje financiare" dhe të njëjtën e kanë goditur me ngjyrë të kuqe.

Në këtë përleshje ishte edhe kryetari i PSD-së, Dardan Molliqaj.

Në mesin e të arrestuarve janë Zgjim Hyseni, Nol Nushi, Frashër Krasniqi.