1 perditesime
23:27

Gjoshi: Kurti i ka lënë qytetarët e Kosovës pa viza

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Betim Gjoshi, ka thënë se kryeministri Albin Kurti është personi i cili ka bërë që procesi i liberalizimit të vizave të ngecë me veprimet e para disa viteve me gazin lotsjellës.

Ai ka thënë se Kurtit tash i mbetet t’i përmbushë disa kritere, duke filluar nga largimi i ministrave me aktakuza.

“Janë disa kritere që i mbeten atij t'i plotësojë sot, e para është që t’i largojë ministrat që i ka në qeveri me aktakuzë, edhe shefes së GP të tij iu ka konfirmuar sot aktakuza, është mirë të marrë masa që ta fitojë besimin e BE-së. Qeveritë e kaluara kanë arritur t’i plotësojnë kriteret për liberalizim të vizave. Është një person që ka pasur ndikimin kryesor që qytetarët e Kosovës të mos kenë liberalizim të vizave, pesë vite me ato protesta e gazin lotsjellës i ka lënë qytetarët pa viza”, ka thënë Gjoshi në Interaktiv.

Për dialogun, Gjoshi tha se Kurtit i mungon komplet ekspertiza dhe se qeveria është e papërvojë.

Kurti sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave duke thënë se Kosova është vendi i vetëm në Evropë pa të.

23:10

Gjoshi: Kurti u ul me kryeministren serbe në darkë miqësore ende pa kërkuar falje Serbia

Anëtari i Kryesisë së PDK-së, Betim Gjoshi, darkën e sotme të shtruar në Bruksel për liderët e vendeve të Ballkanit Perëndimor, për Kosovën nuk e ka quajtur veprim të mirë. Ai këtë e ka quajtur darkë miqësore ku kryeministri Albin Kurti është ulur në një tavolinë me kryeministren serbe ende pa kërkuar falje Serbia për krimet gjatë luftës në Kosovë.

“Sot kryeministri ka hyrë në një rrugë që është dialogu me Serbinë, sot është ulë me kryeministren e Serbisë pa u plotësuar asnjë nga parimet e miratuara me rezolutat e Kuvendit të Kosovës. Ende pa kërkuar falje Serbia, pa u zgjidhë fati i të zhdukurve, sot kemi ulje në një darkë miqësore mes kryeministrit të Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë ai në Interaktiv.

Gjoshi ka thënë se me këtë veprim, janë hapur negociatat por pa konsensus paraprak të brendshëm politik në Kosovë.

“Kjo ulje pa kushte e Kosovës karshi Serbisë, pa një qartësi, të fillohet hapja e rrugës së negociatave pa konsensus të brendshëm politik nuk do t’i bëjë mirë Kosovës. Si opozitë e kemi detyrë ta mbikëqyrim”, ka shtuar ai.

Gjoshi ka shtuar se si parti opozitare nuk kanë pasur ftesë nga qeveria për të bashkërenduar veprimet rreth procesit të dialogut. Ai tha se edhe pse dialogun e konsiderojnë përgjegjësi të qeverisë, si opozitë, tha se, do ta japin ekspertizën e tyre.