1 perditesime
16:53

AAK-ja: Shkarkimi i Dakës dëshmon kapjen e mëtutjeshme të shtetit

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka kundërshtuar shkarkimin e Valdete Dakës nga pozita e kryesues së KQZ-së.

Me këtë AAK-ja thotë se po dëshmohet edhe më tej kapja e shtetit.

“Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës konsideron se shkarkimi i Kryetares së Komisionit Qendror Zgjedhor (KQZ), znj. Valdete Daka, nga Presidentja Osmani, është praktikë e paparë institucionale dhe dëshmon për të satën herë kapjen e shtetit. Sulmi në institucionet e menaxhimit të zgjedhjeve, është tregues i tentimit për vendosjen e autokracisë, fenomen për të cilin Aleanca ka tërhequr vërejtjen shumë kohë më pare”, thuhet në reagim.

Më tej në reagim thuhet se arsyetimet e dhëna për shkarkimin e Dakës janë të pasakta.

“Arsyetimet e dhëna për shkarkimin e znj. Daka janë të pasakta, sepse para shkarkimit i është kërkuar dorëheqja në këmbim të mirënjohjes. Ky është tregues i qartë i mënyrës së qeverisjes qe po tentohet të instalohet në vendin tonë. I bëjmë thirrje qeverisë së Republikës së Kosovës që të ndalojë përpjekjet për kapjen e shtetit dhe arrogancën e numrave. Kosova është Republikë Parlamentare me demokraci të konsoliduar dhe si e tillë funksionon dhe është pranuar nga shumë shtete. Këto praktika jodemokratike duhet të marrin fund”, thuhet tutje në reagim.

16:12

Deputetja e PDK-së e lidh shkarkimin e Dakës me sloganin e VV-së

Deputetja e PDK-së, Eliza Hoxha, e ka lidhur me sloganin e Vetëvendosjes në zgjedhjet e fundit shkarkimin e sotëm të kryesueses së KQZ-së, Valdete Daka.

Ajo ka thënë se Kosova ka qenë shembull për organizim të zgjedhjeve krahasuar me vendet e rajonit.

“Eh po e thënë KREJT DHE DREJT, keni kërkuar, shikoni”, ka shkruar ajo.

Daka u shkarkua sot nga presidentja e vendit Vjosa Osmani. Paraprakisht pati një takim me të.