Arbëri

Vuçiqi rikthen në tavolinë Minishengenin të pranuar në Washington edhe nga Kosova

 

Në marrëveshjen për normalizimin ekonomik me Serbinë, të nënshkruar nga ish-kryeministri i Kosovës, Abdullah Hoti, më 4 shtator 2020 në Uashington, njëra nga pikat parasheh edhe bashkëpunimin e Kosovës në kuadër të Minishengenit. Për ta shtyrë këtë projekt përpara, më 29 qershor pritet një videokonferencë mes Edi Ramës, Zoran Zevit dhe Aleksandar Vuçiqit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të mbajë një takim të drejtpërdrejtë me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, dhe atë të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Vuçiqi njoftoi të enjten se më 29 qershor do të diskutojë me liderët e dy vendeve për përmirësimin e marrëdhënieve brenda iniciativave rajonale, ku fokusi është Shengeni Ballkanik.