5 perditesime
14:21

Votohen rekomandimet e Komisionit për gjendjen në sektorin e ujërave

Me 55 vota për, asnjë kundër dhe 7 abstenime janë votuar rekomandimet e Komisionit për gjendjen në sektorin e ujërave.

Me këtë votim, Kuvendi ka përmbyllur punimet e kësaj seance.

Seanca ka nisur të hënën në ora 10:00 dhe në rend të ditës kishte disa pika.

Gjatë së martës, pos votimit të fundit, në shumicën dërrmuese të kohës është diskutuar për 100-ditëshin e qeverisjes së kryeministrit Albin Kurti.

13:22

Konjufca-Musliu përplasen për emërimet familjare

Kryeparlamentari Glauk Konjufca dhe deputetja e PDK-së, Ganimete Musliu, janë përplasur në Kuvendin e Kosovës për emërimet familjare në poste publike, ambasada dhe konsullata.

Musliu deklaroi se e kanë “kryqëzuar” motrën e saj, Fatmire Musliun, që bart post në Ministrinë e Punëve të Jashtme, veç se është motra e saj.

“Ju jeni ata që e keni kryqëzuar motrën time vetëm për një fakt biologjik: që është motra ime. Motra e Ganës e shkolluar në Gjermani është kryqëzuar se është motra ime. Ndërsa këta të tjerët tuajit i kanë plotësuar kushtet. Kryetar nuk të ka hije të bie niveli i debatit. Kur janë familjarët tanë kryqëzohen, ndërsa familjarët e juaj i quani rastësi e profesionalizëm”, ka thënë Musliu.

Në anën tjetër, Konjufca deklaroi se ka listë me mbi 100 emra që janë punësuar në pozita të ndryshme, që janë familjarë dhe të afërm të deputetëve të PDK-së dhe LDK-së.

“Me ja filluar me i numëruar familjarët në BQK e Telekom, unë mendoj që në këtë Kuvend ta sjell listën e saktë që shkojnë deri në nivelin e dhëndrrave dhe vjehrrave. Gane, po të betohem në vajzat e mia që 150 familjarë t’i dorëzojë që janë punësuar”, ka thënë Konjufca.

Konjufca tutje ka përmendur që vëllai i tij është pranuar në Universitetin e Prishtinës një muaj para se të vjen në qeverisje Lëvizja Vetëvendosje.

“Çka më kishe bërë po të ishte pranuar sot. Kjo është çështja që du ta ngris”, ka thënë Konjufca, duke iu drejtuar deputetit të PDK-së, Abelard Tahiri.

Ky i fundit deklaroi se rastin e vëllait të Konjufcës nuk e kanë përmendur, por atë motrës së ministrit Liburn Aliu, e cila është deleguar në Odën e Farmacistëve të Kosovës.

Në sallën e Kuvendit aktualisht janë 48 deputetë, derisa kryeparlamentari Konjufca deklaroi se deputetët i kanë filluar herët pushimet.

"Nëse nuk është bojkotim i qëllimshëm, herët është të shkojnë ne pushim deputetët”, tha ai.

Pikë e mbetur e rendit të ditës është shqyrtimi i raportit me rekomandime lidhur me gjendjen në sektorin e ujërave.

12:51

PDK-ja dhe LDK-ja kritikojnë Aliun që lëshoi sallën

Kreu i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, ka deklaruar se ministri i Mjedisit, Liburn Aliu, e ka një zor pasi nuk i duroi kritikat ndaj tij dhe lëshoi sallën.

Tahiri tha se Aliu ka nënshkruar kontrata të dëmshme dhe tani nuk ka kurajo dhe guxim të flasë me deputetët e opozitës.

Kritika ndaj Aliut ka hedhur edhe deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, duke thënë se “lëshoi një rend akuzash dhe e lëshoi sallën”

“Tenderi i tiketave ngjitëse është hajni e pastër e ai duhet të turpërohet kur të del para deputetëve e me gjuaj akuza herë në të majtë e herë në të djathtë".

 

11:19

Deputetja e VV-së: Procesi i vaksinimit është storie suksesi

Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fatmire Kollçaku, ka deklaruar se procesi i vaksinimit është storie suksesi e Qeverisë Kurti, ngase ka arritur të nënshkruajë kontratë për blerje të vaksinave, pa trashëguar asgjë.

“Vaksinimi është një storie suksesi në kaq pak kohë duke mos trashëguar asnjë vaksinë, duke mos trashëguar as kontratën në një boshllëk total. Kjo Qeveri arriti që ta korrigjojë udhëzimin administrativ të nënshkruajë kontratë. Të gjithë ata që shqetësohen për procesin e vaksinimit ju siguroj që vaksina ka. Çka mbetet është që ne të avokojmë së bashku me MSH-në dhe IKSHPK për nevojën e vaksinimit”, deklaroi ajo.

Kryetari i GP të PDK-së, Abelard Tahiri, ka deklaruar që Qeveria dhe Ministria e Shëndetësisë duhet ta rrisë angazhimin për vaksinim në tërë territorin e vendit, dhe procesi të rritet deri në shtator.

“Ne shohim shpërndarjen masive të variantit Delta, në këtë rast, po ashtu po kërkojmë pesëfishim të angazhimit të Qeverisë në raport me vaksinimin e qytetarëve të Kosovës. Nuk mendoj që shtatori të na gjen me një numër më të madh të qytetarëve. Në rast që do të kemi mbyllje të re, atëherë shëndeti i qytetarëve tanë të jetë sa më pak i kërcënuar nga virusi Delta”, ka thënë ai.

Duke debatuar për 100-ditëshin e Kurtit, deputeti i VV-së, Arbër Rexhaj ka deklaruar se kritika ndaj Qeverisë është e mirëkuptueshme, mirëpo në krahasim me 20 vjet qeverisje të kaluar, është autokritikë.

10:27

Haxhiu: VV-ja e ka humbur mundësinë e liberalizimit të vizave

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Bekim Haxhiu, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se ia ka humbur mundësinë të rinjve të udhëtojnë jashtë vendit, duke përmendur procesin e liberalizimit të vizave.

“Me kauzën e demarkacionit, qeverisja Vetëvendosje ia ka humbur mundësinë rinisë për liberalizim të vizave. Sa i përket të kaluarës, shikojë deputetët e PDK-së, secili është krenar me te kaluarën e tij. VV-ja deri tani ka mundësuar hajni dhe vjedhje, duke emëruar familjarët në odat dhe bordet e ndryshme”, ka thënë Haxhiu.

Deputeti i VV-së, Fitim Uka, ka kritikuar PDK-në se kanë keqqeverisur në të kaluarën.

Nga kabineti i Qeverisë Kurti, ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli është zyrtarja e vetme që po merr pjesë në seancën ku po debatohet për qeverisjen 100-ditëshe.

“Pse në emër të PDK-së, nuk e ka përmend fare. E ka përmend keqqeverisjen, s’po besoj që ju identifikoni me keqqeverisjen”, ka shtuar kryeparlamentari Konjufca.

08:03

Sot vazhdon diskutimi në Kuvend për 100-ditëshin e Qeverisë Kurti

Edhe sot në Kuvendin e Kosovës do të diskutohet për 100 ditë qeverisje të Qeverisë Kurti II.

Seanca për debat e iniciuar nga Grupi Parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK) do të fillojë në ora 10:00.

Të hënën deputetët e Kuvendit diskutuan për 100 ditë të Qeverisë Kurti, për çka kjo e fundit u kritikua nga opozita.

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Adnan Rrustemi është mburrur me punën e ekzekutivit në 100 ditë qeverisje, derisa theksoi se reforma në sistemin e drejtësisë po jetësohet.

Nga PDK, si iniciuesi e këtij debati u tha se Qeveria nuk ka filluara që ta jetësojë asnjë prej zotimeve, për të cilat edhe e mori votën e qytetarëve më 14 shkurt të 2021./KSP/