Arbëri

Kamberi reagon ndaj deklaratave të Vuçiqit për dialogun

 

Deputeti shqiptar i Kuvendit të Serbisë, Shaip Kamberi, i ka reaguar presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, pasi u shpreh se e sheh të pakuptimtë dialogimin me kryeministrin e Kosovës “sepse ai flet vetëm për të shkuarën dhe jo për të ardhmen”.

Në një postim në Facebook, duke komentuar deklaratën e sotme të Vuçiqit se dialogu është në dobi të serbëve sepse ndikon në ulje tensionesh ndërmjet serbëve e shqiptarëve, Kamberi ka thënë se Serbia po dëshiron dialog vetëm sipas dëshirave të veta. Këtu ai ia ka kujtuar kërkesën e Luginës së Preshevës për dialog me qeveritarët serbë.