Arbëri

Departamenti i Shtetit inkurajon Kosovën e Serbinë të vazhdojnë moratoriumin mbi njohjet

 

Departamenti i Shtetit Amerikan inkurajoi Kosovën dhe Serbinë që të vazhdojnë me moratoriumin mbi çështjet e njohjes që ndërlikojnë përparimin në fushat teknike, thuhet në një përgjigje të këtij Departamenti për KOHËN në prag të njëvjetorit të Marrëveshjes së Uashingtonit.

Marrëveshja u nënshkrua një vit më parë në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë nga ish-kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe presidenti serb Aleksandër Vuçiq, nën praninë e ish-presidentit Donald Trump.