Arbëri

Petkoviq: Prishtina pranoi ekzistencën e arkivave të UÇK-së

 

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, ka thënë se Kosova në bisedimet e fundit të mbajtura dje dhe pardje në Bruksel ka pranuar ekzistencën e arkivave të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Të enjten, zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi, deklaroi se në takimet e Brukselit për një moment ka pasur dakordim për hapjen e të gjitha arkivave në funksion të identifikimit të varrezave masive, por, sipas tij, pala serbe më pas është tërhequr.