Arbëri

Lajçaku javën e ardhshme vjen në Kosovë, bëhen përgatitje për vazhdim të dialogut

 

Vizitën e Miroslav Lajçakut gjatë javës së ardhshme, të shtunën e ka konfirmuar Qeveria e Kosovës. Ndonëse nuk kanë dhënë detaje lidhur me këtë vizitë, nga ekzekutivi kanë thënë se Lajçaku do të takohet me kryeministrin Albin Kurti dhe udhëheqësin e delegacionit të Kosovës, Besnik Bislimi. Por, sipas korrespodentit të KOHËS në Bruksel, qëndrimi i Lajçakut në Kosovë është në kuadër të përgatitjeve për takimin e radhës ndërmjet kryeministrit Albin Kurti e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Përfaqësuesi i Posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Miroslav Lajçak, do të qëndrojë për vizitë në Kosovë, javën e ardhshme.

Një gjë e tillë është konfirmuar nga Qeveria e Kosovës, porse zëdhënësi Përparim Kryeziu, nuk ka dhënë detaje shtesë të kësaj vizite.