Arbëri

Osmani Borrellit: BE-ja t’i gjykojë përpjekjet e Serbisë për tensionim e destabilizim

 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, i ka thënë shefit të politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, që BE-ja duhet t’i gjykojë përpjekjet e Serbisë për tensionim e destabilizim në veri të Kosovës.

“Kosova ka përmbushur një aspekt ligjor duke zbatuar marrëveshjen e vitit 2011 dhe 2016 për targat. Përpjekjet për tensionim dhe destabilizim nga struktura ilegale të mbështetura nga Serbia duhet t`i gjykojë vetë BE-ja”, ka theksuar Osmani në takimin e së hënës në New York, me Josep Borrellin, në një darkë joformale bashkë me liderë të shteteve të rajonit.