Arbëri

Petkoviqi kërkon reagimin e BE-së ndaj deklaratës së Bislimit se nuk do të ketë Asociacion

 

Shefi i zyrës zë ashtuquajtur për Kosovën në Serbi, Petar Petkoviq ka kërkuar nga Bashkimi Evropian që të reagojë ndaj zëvendëskryeministrit të Kosovës, Besnik Bislimi, i cili tha se nuk do të formohet një asociacion i komunave me shumicë serbe. Këto, Petkoviq i quajti mesazhe “të rrezikshme nga Prishtina për shkeljen e marrëveshjes dhe bashkimit të komunave serbe”.

“Deklaratat e fundit të kryenegociatorit të Prishtinës Besnik Bislimi se nuk do të formojnë Asociacionin e Komunave Serbe janë kulmi i papërgjegjshmërisë dhe cinizmit dhe e prishin drejtpërdrejt vazhdimin e dialogut me Beogradin”, tha ai.