Arbëri

Këshilli Prokurorial paralajmëron Qeverinë: Nëse s’ndalen deklaratat linçuese, do të ndërpritet bashkëpunimi

 

Këshilli Prokurorial i Kosovës ka shprehur shqetësimet për deklaratat e zyrtarëve qeveritare, përfshirë zëvendësministrin e Drejtësisë, Blerim Sallahu, ndaj prokurorëve.

Të premten është raportuar se ish-prokurori special, Sylë Hoxha me ish-drejtorin e Agjencisë së Inteligjencës, Driton Gashi, kanë përfshirë dy agjentë si dëshmitarë për të dhënë dëshmi të rrejshme në rastin “Syri i Popullit” e se dëshmitë e tyre u përdorën më vonë nga ish-presidenti Hashim Thaçi për ta akuzuar kryeministrin aktual Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca për lidhje me terrorizëm. Ndaj raportimeve reaguan ministrja Albulena Haxhiu që kërkoi që Hoxha të dalë para drejtësisë, e zëvendësministri Sallahu ka thënë se “po dëshmohet që vetë prokurorët janë të involvuar në veprime kriminale”.