Arbëri

Autoritetet në Shqipëri thonë se janë në gatishmëri për dëmet e mundshme nga tërmeti

 

Lëkundje të forta tërmeti janë ndier në disa qytete të Shqipërisë mbrëmjen e së dielës. Tërmeti u ndie në Tiranë, por edhe në zonat jugore dhe juglindore të vendit, si Gjirokastër, Korçë, Vlorë, Berat, Elbasan etj.

Sipas të dhënave sizmiologjike, tërmeti ka qenë me epiqendër në zonën e Follorinës në Greqi me magnitudë 5.6.