Arbëri

Ibrahim Rugova cilësohet njeriu i madh i historisë së Kosovës

Foto: AP
 

Vepra dhe puna e tij do të vazhdojnë të mbeten udhërrëfyese për ne, ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas homazheve që ka bërë te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova, në përvjetorin e 16-të të vdekjes. Vlerësim të lartë për kontributin e Rugovës ka dhënë edhe kryeministri Albin Kurti. Edhe para se të ishte president, sipas Kurtit, Rugova ishte intelektual i angazhuar, njeri paqësor dhe i qetë, racional dhe humanist. E kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, e ka cilësuar atë si “njeriu i madh i historisë së Kosovës”

Me vlerësimin e lartë për kontributin e tij intelektual e patriotik është përkujtuar ish-presidenti i Kosovës dhe lider i LDK-së, Ibrahim Rugova, në 16-vjetorin e vdekjes. Liderë institucionesh e kryetarë partish kanë bërë homazhe te varri i tij, të premten, ndërsa kanë folur për angazhimin e tij në projektin e shtetndërtimit.

Presidentja Vjosa Osmani e ka quajtur Rugovën arkitekt të pavarësisë.