Arbëri

Policia sulmohet me armë në veri – autoritetet e kualifikojnë akt terrorist

 

Katër sulme ndaj Policisë së Kosovës janë kryer në tri ditët e fundit, në veriun e banuar me serbë. Një nga ta dyshohet të jetë realizuar nga territori i Serbisë. E, sulmi i fundit ka ndodhur të premten me kallashnikovë e granata dore. Autoritetet e kanë kualifikuar akt terrorist këtë. Përderisa ndërkombëtarët e kanë dënuar, Beogradi zyrtar e ka cilësuar si spekulim

Policia e Kosovës është përballur me katër sulme në tri ditët e fundit në veriun e vendit të banuar me serbë, kanë konfirmuar autoritetet shtetërore. Kallashnikovë e granata dore janë përdorur në sulmin e fundit, atë të mëngjesit të së premtes.

Sulmi i armatosur ka ndodhur në Komunën e Zubin-Potokut në orët e hershme të mëngjesit, në rrugën nacionale në drejtim të Bërnjakut, teksa policët ishin duke shkuar për në pikën kufitare në Bërnjak, për ta filluar ndërrimin e mëngjesit. Nga ky dhe tri sulmet paraprake nuk ka pasur viktima a të lënduar.