Arbëri

Serbia pretendon se mori mbështetje nga SHBA-ja për Ballkanin e Hapur

 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq dhe ambasadori i SHBA-së në Beograd, Christopher Hill, kanë mbajtur të hënën takim gati 3-orësh. Pas takimit, Presidenca serbe tha se SHBA-ja i ka ofruar mbështetje Serbisë për shumë procese, përfshirë edhe Ballkanin e Hapur.

“Ne gjithashtu mbështesim edhe nismën e Ballkanit të Hapur dhe jemi të gatshëm të ndihmojmë në zhvillimin e saj më të shpejtë”, tha ambasadori Hill, sipas njoftimit të Presidencës serbe. U fol edhe për vazhdim të dialogut me Kosovën, thuhet tutje në njoftim.