Arbëri

Bujar Nishani – burrështetasi që i përfaqësoi me dinjitet shqiptarët dhe Shqipërinë

Presidenti Bujar Nishani, gjatë vizitës së tij zyrtare në Kosovë, më 11 maj 2017 (Foto: Alban Bujari)
 

Presidenti i gjashtë i Shqipërisë post-komuniste, Bujar Nishani, ka vdekur të shtunën në moshën 55-vjeçare. Gjatë mandatit si president, prej vitit 2012 deri më 2017, politika e tij ishte orientuar maksimalisht në forcimin e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, duke përmendur mbështetjen e saj për pjesëmarrjen e Kosovës në të gjitha aktivitetet multilaterale rajonale dhe ndërkombëtare. Skena politike në Shqipëri e Kosovë e kanë kujtuar si udhëheqës të rrallë me integritet e vizion, burrështetas që përfaqësoi me dinjitet shqiptarët dhe Shqipërinë, ikonë e politikës shqiptare

Ish-presidenti i Republikës së Shqipërisë, presidenti i gjashtë i Shqipërisë post-komuniste, Bujar Nishani, ka vdekur të shtunën pasdite. Ai ishte 55 vjeç. Prej më shumë se një muaji ishte i shtruar në një spital në Gjermani dhe kaloi në vdekje klinike pa mundësi rikthimi. Lajmi fillimisht është konfirmuar nga të afërm e kolegë të tij në rrjetet sociale, të cilët kanë shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të politikanit shqiptar. Familja e Nishanit është ndodhur pranë tij në çastet e fundit. Situata shëndetësore e ish-kreut të shtetit shqiptar u rëndua pas infektimit të tij me COVID-19 dy muaj më parë. Ai vuante nga një sëmundje auto-imune në mushkëri dhe nuk arriti t’i tejkalojë pasojat që virusi i ka lënë në organizëm. Fillimisht, Nishani u shtrua në sanatoriumin “Shefqet Ndroqi” dhe pas rehabilitimit të tij fillestar, ai u rikthye në spital për shkak se simptomat post-COVID e patën lënë me shenja pneumonie në mushkëri. Gjendja e tij u stabilizua për pak kohë. Por, më pas, ajo u përkeqësua. Më 23 prill, ai u nis drejt Gjermanisë për mjekim, ku edhe vdiq.

Skena politike në Shqipëri e Kosovë e kanë kujtuar si udhëheqës të rrallë me integritet e vizion, burrështetas që përfaqësoi me dinjitet shqiptarët dhe Shqipërinë, ikonë e politikës shqiptare.