Arbëri

Opozita refuzoi ftesën e Qeverisë për takim, kritikon Kurtin për qasjen karshi dialogut

 

Partitë opozitare janë duke kritikuar Qeverinë për mungesë transparence sa i përket procesit të dialogut me Serbinë e kryeministrin Albin Kurti se nuk është duke synuar të ketë unitet politik. Ndonëse shprehet e gatshme për bashkëpunim, opozita ankohet për mosveprim në këtë drejtim nga Qeveria. Por, një ftesë të ekzekutivit për takim së fundmi e refuzuan.

Dy ditë pas dakordimit lidhur me Udhërrëfyesin për Energjinë, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ua bëri një ftesë për takim grupeve parlamentare në Kuvend.

Në takim do të diskutoheshin detajet e lidhura me marrëveshjen e arritur më 21 qershor, shkruhet në ftesën që e ka siguruar KOHA dhe e cila u është dërguar PDK-së, LDK-së e AAK-së.