Arbëri

Vala e re e COVID-19 rrit numrin e të hospitalizuarve

 

Prejse ka nisur vala e re e COVID-19 rreth një muaj më parë, të mërkurën është raportuar numri më i madh i të infektuarve – 1 mijë e 793 raste pozitive brenda 24 orëve. Krahas kësaj, dy të infektuar kanë humbur betejën me koronavirusin. Në klinika kanë raportuar numër të shtuar të të hospitalizuarve dhe kanë bërë të ditur se në mesin e të shtruarve ka edhe fëmijë. Autoritetet kanë bërë thirrje për imunizim e bartje maskash në hapësira publike

Dy persona kanë humbur betejën me COVID-19 brenda 24 orëve të fundit, ka bërë të ditur të mërkurën Ministria e Shëndetësisë dhe ka treguar të dhënën se brenda së njëjtës periudhë janë konfirmuar 1 mijë e 793 raste të reja infektimi me virusin SARS-CoV-2, që shkakton pandeminë. Ky numër i rasteve pozitive brenda një dite është më i madhi, prejse ka nisur vala e re e pandemisë, në fund të muajit të shkuar.

Brenda dy javësh numri i rasteve aktive me koronavirus në Kosovë ka shkuar në mbi 8 mijë. Për shkak të kësaj rritjeje, Instituti i Kombëtar i Shëndetit Publik (IKSHPK) ka bërë thirrje për mbajtje të maskës e për vaksinim.