Arbëri

Kurti për kërcënimin për luftë: Jemi vigjilentë, por jo të frikësuar

Foto: Alban Bujari / KOHA
 

“Nuk duhet ta përjashtojmë mundësinë që këto politika agresive të Beogradit të mund të kthehen në një sulm kundër Kosovës, në njërën apo tjetrën mënyrë. Ne jemi vigjilentë, por jo të frikësuar”, ka thënë ai për Reuters, pak ditë pasi ka dhënë alarmin për rreziqet e një lufte në Kosovë, gjatë një interviste për të përditshmen italiane “La Repubblica”

Kosova është e gatshme t’u qëndrojë sulmeve të mundshme prej Serbisë, pasi që përkeqësimi i mosmarrëveshjeve me minoritetin serb mund të shpjerë në konflikt të armatosur, ka thënë të mërkurën kryeministri Albin Kurti në një intervistë dhënë agjencisë së lajmeve Reuters.

Vlerësimin për agjencinë Kurti e ka bërë dhjetë ditë pas ngritjes së tensioneve në veri, si pasojë e vendimit të Qeverisë për t’u dhënë një afat të fundit qytetarëve serbë që t’i kthejnë tabelat e veturave nga ilegalet e lëshuara në Serbi, në ato RKS. Situata është qetësuar pasi që Qeveria, me kërkesë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të Bashkimit Evropian, është pajtuar për shtyrjen e implementimit të masës deri më 1 shtator, me kushtin që të hiqen barrikadat që ishin vendosur më 1 gusht në rrugët drejt pikave kufitare.