Arbëri

Mot kryesisht me vranësira të shtunën në Kosovë

 

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHK) ka njoftuar se të shtunën në Kosovë do të mbajë mot me vranësira dhe relativisht i qetë dhe me rritje të lehta të temperaturave maksimale.

“Temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 11-16 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 21-25 gradë Celsius. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes e lehtë deri mesatare. Të kujtojmë se sot me dt 1.09.2022 ka filluar stina e vjeshtës meteorologjike dhe ndryshimet e lehta në të gjitha elementet meteorologjike vetëm se po vërehen, si në reshje , ashtu edhe në ulje të lehta të temperaturave në të dy vlerat ekstreme”, thuhet në njoftim.