Arbëri

Vuçiq: Perëndimi nxiton me Kosovën për t’ia marrë Putinit argumentin nga duart

Foto: Reuters
Foto nga arkivi
 

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se janë dy gjëra që Perëndimi i do në Ballkanin Perëndimor: të mos ketë trazira të reja dhe që presidentit rus, Vladimir Putin t’i merret nga duart një argument, sipas tij i fuqishëm.

Në një prononcim për mediat pas samitit të Procesit të Brdo-Brionit, në Slloveni, Vuçiqi tha të hënën se nxitimi i Perëndimit për Kosovën bëhet për t’ia marrë Putinit argumentin kryesor “nëse keni mundur ju, mundem edhe unë”.