Arbëri

Eurodeputetët: Marrëveshja me Rusinë, sinjal për BE-në të stopojë anëtarësimin e Serbisë

 

Marrëveshja për koordinim të politikës së jashtme mes Serbisë dhe Rusisë ka nxitur reagime të shumta nga diplomatë të BE-së, por edhe në Kosovë. Duke e quajtur atë si goditje për proceset integruese të Ballkanit Perëndimor, kanë thënë se ajo është sinjal për BE-në që të stopojë anëtarësimin e Serbisë në strukturat e saj. Serbia e ka mbrojtur edhe sot marrëveshjen kundërthënëse të bashkëpunimit diplomatik me Rusinë, në kohën kur Moska po përballet me sanksione për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Nënshkrimi i marrëveshjes për koordinim të politikës së jashtme mes Serbisë dhe Rusisë, sipas disa eurodeputetëve dhe njohësve të çështjeve politike, është sinjal për Bashkimin Evropian që të stopojë anëtarësimin e Serbisë në strukturat e tij.

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, e ka quajtur skandal arritjen e saj, në kohën e agresionit ushtarak të Rusisë së Vladimir Putinit në Ukrainë.