Arbëri

Paralajmërimi i Hovenierit për sigurinë ndikoi te kompromisi i Kurtit

 

Prapaskenat e vendimit për gjetjen e një zgjidhjeje me Serbinë lidhur me situatën e krijuar me targat ilegale, kryeministri Albin Kurti i ka shpalosur të shtunën në një intervistë për të përditshmen gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Bazuar në pjesët e ndara për publikun nga intervista ende e papublikuar, Kurti ka bërë të ditur se për situatën e sigurisë në veri, ambasadori amerikan në Kosovë ka pasur më shumë informacione sesa ai. Për çështjet e ndërlidhura me veriun, dialogun dhe Serbinë, Kurti ka folur edhe para pjesëmarrësve në një kongres në Spanjë, ku ndodhet për vizitë

Paralajmërimi i ambasadorit të SHBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, rreth sigurisë në veri të Kosovës, ka qenë shkaku për të cilin kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se është bërë kompromis lidhur me targat ilegale. Ai ka dhënë intervistë për gazetën gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Marrëveshjen për targat, Kosova e Serbia e arritën më 23 nëntor, pas bisedimeve mbi gjashtorëshe të zhvilluara në Bruksel në nivel kryenegociatorësh.