8 perditesime
14:08

Dështon rezoluta e AAK-së

Më 21 vota për, 42 kundër dhe 1 abstenim, ka dështuar rezoluta e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për situatën e krijuar në veri.

Me këtë votim ka përfunduar interpelanca e thirrur nga AAK-ja, ndërsa po vazhdon seanca plenare e planifikuar për në orën 14:00.

13:28

Kurti: Normalisht që duhet seancë e mbyllur, pasi ka deputetë që flasin aq pa lidhje

Image

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se pajtohet me deputetin e PDK-së, Enver Hoxhaj, për të mbajtur një seancë të mbyllur. Por këtë kreu i ekzekutivit e tha me ironi.

“Pajtohem me deputetin Enver Hoxhaj që kërkoi seancë të mbyllur. Normalisht që duhen seanca te mbyllura kur ke deputetë që flasin aq palidhje”, ka thënë Kurti, duke aluduar në deputetët e opozitës.

“Nuk ka arsye askush të befasohet pse ambasadori amerikan ka pasur me shumë informacione sesa kryeministri. Amerika ka ambasadë edhe në Kosovë edhe në Serbi. Është shumë mirë që atë informacion e ka ndarë me mua. Këtu nuk ka asgjë të keqe. Por sot e di që asnjë deputet i LDK-së nuk është këtu. Na trego strategjinë platformën më thanë, unë po flas por ata nuk janë këtu. Duhet ta themi troç se deputetët që nuk janë në sallë po ju ec rroga dhe deputetët e kanë pagën më të lartë se kryeministri. Unë mospjesëmarrjen nuk e shoh konstruktivitet. Thirrni seanca, interpelanca, raportime të Qeverisë ama merrni pjesë në seanca”, ka thënë Kurti.

13:24

Gashi-Kurtit: Amerika, Amerika, tap në kryeministri – i harron krejt

Image

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, e ka akuzuar Albin Kurti se prej që është bërë kryeministët, i ka harruar të gjitha parimet e tij.

Gashi e përdori shprehjen virale të Kurtit “Amelika, Amelika” për të ironizuar me qasjen e Qeverisë në dialog.

“Na keni akuzu neve ‘Amelika, Amelika’. Çka ndodhi në intervistën tuaj kur the se nuk isha i informuar për gjendjen në veri, por e more vesh nga ambasadori amerikan. Çka ndodhi, çka është kjo metamorfozë e jotja? Apo po ta përsëris një shprehje tënden: ‘Amerika, Amerika, tap në pozitën e kryeministrit i harron krejt’. ‘Dialogu, dialogu, Serbia, s’ka dialog, s’ka dialog’, tap në pozitën e kryeministrit, direkt në dialog. Kush jeni, ku po e çoni Kosovën? Cila është strategjia juaj?”, ka thënë Gashi para deputetëve të mërkurën.

13:00

Abdixhiku akuzon Kurtin se e ka pranuar Asociacionin

Image

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se kur dëgjoi fjalimin e kryeministrit Albin Kurti, iu krijua përshtypja se jeton në një univers paralel.

Abdixhiku e akuzoi kreun e Qeverisë se e ka pranuar krijimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe me marrëveshjen e nënshkruar për targat në Bruksel më 23 nëntor.

“Kur dëgjon pozicionimet e Qeverisë të krijohet përshtypja që jeton në një univers paralel, dy bota që s’përputhen me njëra-tjetrën. Kryeministri foli sot për siguri dhe luftë ndaj krimit, ndërsa sot mbi 17% e territorit të Kosovës është pa polic, pa prokuror, pa gjykatës dhe pa shërbime bazë. Një dhunë familjare s’ka kush ta trajtojë në veri. Me çka mbahet shteti? Me fjalime prej Prishtinës? Pushteti na flet se si ka qëndruar qasja në dialog, por po e lexoj një paragraf të asaj që paraqiti Borrelli në dokumentin e marrëveshjes për targa. ‘Të gjitha palët duhet të zbatojnë marrëveshjet e arritura në dialog’. E keni pranuar Asociacionin. Mund të ketë dyshime se sa është i mirë, por e keni pranuar. Në marrëveshjen e parë që keni nënshkruar, zotoheni për implementim. Çfarë ndryshimi është ky? Kjo është e vërteta kundrejt universit paralel që e krijoni ju”, ka thënë Abdixhiku në Kuvend të mërkurën.

Kreu i LDK-së nuk ka lënë pa thumbuar edhe zyrtarët e partisë në pushtet, duke i quajtur “folk-patriot”.

“Se Serbia ka qëllime të liga për Kosovën nuk na duhet zmadhuesit e askujt, e aq më pak të folk-patriotëve që përballjen me Serbinë e kanë zbuluar së fundmi. E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja e Kosovës është përballja me Serbinë. Por patriotët e mëdhenj kanë arritur që Kosovës t’i japin lirinë, pavarësinë dhe rrugëtimin e saj evropian”, ka thënë Abdixhiku, duke vazhduar me akuza kundrejt pushtetit. “Herët apo vonë, të gjithë parullat partiake në dialog do të duken pa pesha, siç duken sot kërkim-faljet para dialogut, sovranitetit pa aleat, prioritet i shtatë apo i tetë apo refuzimit të tërë të procesit të dialogut”.

Abdixhiku theksoi se duhet të shfrytëzohet momentumi në të cilët gjendet bota dhe të arrihet marrëveshja finale me Serbinë. Bëri thirrje që të vazhdohet bashkëpunimi me aleatët e ngushtë.

“Kosova është atdheu ynë, SHBA-ja është aleati ynë dhe NATO është destinacioni ynë i sigurisë. Evropa e ka për obligim ta përfundojë këtë proces. Për ta bërë këtë rrugëtim, duhet ta mbyt popullizimin në fillim”, shtoi ai.

Ndërkohë, Kurti ka thënë se opozita po dezinformon, pasi sipas tij, Policia po vepron çdo ditë në veri të vendit. 

12:46

Hoxhaj propozon seancë të mbyllur të Kuvendit për veriun

Image

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka propozuar mbajtjen e një seance të mbyllur të Kuvendit për çështjen e veriut, pas tensioneve për targat.

Sipas tij, situata në veri është në pikën më të ulët politike në vitet e fundit.

“S’është vetëm vakum, por humnerë politike ku komunat e Kosovës janë pa kryetarë, ku asambletë janë pa këshilltarë, ku Policia është pa policë... Data 4-5 nëntor është më e keqja në historinë moderne të shtetit të Kosovës. krejt çka është ndërtuar nga pavarësia është shembur”, ka thënë Hoxhaj.

“Situata në veri ka qenë çdo herë komplekse, por pas 5 nëntorit është një kolaps shtetëror. Kryeministri nuk duhet të na tregojë sa paragrafë i ka komunikata e BE-së, por të na tregojë sa zyrtarë shtetërorë janë dorëhequr”, ka thënë Hoxhaj.

Sipas tij, Kurti ka qenë historikisht gabim në disa tema.

“Dua të dëgjoj çka do të ndodhë me zgjedhjet në veri. Çka do të ndodhë me çështjen e asociacionit. A do të kemi marrëveshje që përfshin anëtarësimin në OKB apo njohjen, apo asnjërën e as tjetrën. Unë e ftoj kryeministrin që të shkojë në Washington, në Londër, Berlin, Paris, Bruksel. Nuk është e rrezikshme diplomacia e tavolinave. Më e rrezikshme është ajo e terrenit. Kam një bindje që nëse situata nuk kalohet në veri të vendit, unë kam frikën që nëse në mars 2023 flasim me gjuhën e njëjtë, ne do ta kemi problemin Prishtinë – Mitrovicë”, ka thënë Hoxhaj.

12:31

Kurti: Të gëzohemi që s’varemi nga Lista Serbe

Image

Duhet të jemi të gëzuar që Qeveria nuk varet nga Lista Serbe sepse deri tani do të kishte ndonjë mocion mosbesimi, ka thënë të mërkurën kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.

Në një fjalim para deputetëve në Kuvend, ai e ka mbrojtur qasjen që ka për dialogun me Serbinë. Ka theksuar se qytetarët kanë votuar masivisht për një qasje të re në dialog.

“Kam ftuar politikanët për konsultim, përfshirë edhe thirrësin e interpelancës [Ramush Haradinaj]. Ajo që na bashkon është sovraniteti dhe integriteti territorial. Qytetarët kanë votuar për qasjen e re në dialog. Kritikat i mirëpres, por në të njëjtën kohë, duhet ta kuptoni qartësisht, drejtësinë dhe dobinë e kësaj qasje të re. Sikur të ishim sikur qeveritë e kaluara, kur vareshin nga Lista Serbe, ndoshta do të kishte mocion mosbesimi pas këtyre veprimeve që kemi bërë, por ja që ka ndodh ndryshimi i madh dhe kjo nuk po bëhet e mundur. Duhet të gëzohemi që Qeveria nuk varet nga Lista Serbe, që jemi pavarësuar nga strukturat ilegale që kanë pasur qëllim destruktivitetin e vendit”, ka theksuar Kurti para deputetëve.

Kreu i ekzekutivit bëri me dije se komunikimi me serbët lokalë po vazhdon. Thotë sa janë takuar me organizata joqeveritare e qytetarët.

Kurti shtoi se serbët lokalë nuk kanë asgjë kundër institucioneve të Kosovës. Si dëshmi për këtë, thotë se Policia e Kosovës shqiptoi 1800 masa qortuese, dhe për to nuk pati asnjë ankesë apo incident. Lavdëroi punën e Policisë.

“Policia nuk po bën asgjë të jashtëligjshme apo të jashtëzakonshme pasi po kryen obligimet ligjore për shtrirje të sovranitetit. Operacionet e Policisë nuk janë bërë asnjëherë për përkatësi etnike apo ndaj një vendi të caktuar. Policia e ka zbatuar çdo ditë ligjin dhe misionin e tyre për sundim të ligjit që duhet ta ketë në shënjestër korrupsionin. Policia është sulmuar si asnjëherë më parë në veri, por ia ka dalë. Jam përjetë mirënjohës për këtë punë sakrifikuese që e kanë bërë. Policia nuk është penguar asnjëherë nga serbët lokalë. Dëshmia me serbët lokalë që nuk kanë asgjë kundër institucioneve të Kosovës është se janë shqiptuar 1800 qortime dhe nuk ka pasur asnjë ankesë, asnjë incident gjatë shpërndarjes së tyre. Policia është ballafaquar me dorëheqje të orkestruara nga Beogradi, por po e përballojnë”, shtoi ai.

Për marrëveshjen për targat më 23 nëntor, Kurti u shpreh se nuk do të arrihej pa zhvillimet që ndodhën më 21 nëntor. Pret që udhëheqësit evropianë ta çojnë përpara planin për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë. 

12:25

Kurti: S’ka kthim në punë me thirrje politike, serbët të aplikojnë nëpër konkurse

Image

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se serbët e dorëhequr që duan të kthehen në vendet e tyre të punës duhet ta bëjnë përmes aplikimeve në konkurse.

Kreu i Qeverisë në një interpelancë para deputetëve të mërkurën, ka theksuar se dorëheqja e serbëve nga institucionet e Kosovës është bërë në mënyrë politike, dhe sipas tij, kthimi i tyre nuk mund të bëhet me thirrje politike, por në mënyrë profesionale.

“Dorëheqja e tyre ka qenë politike. Secila letër e dorëheqjes ka pasur tekstin e njëjtë. Të gjithë e kishin dorëheqjen për moral. Aty ku ka vakum, duhet të ketë aplikime të reja. Dorëheqja politike nuk mund të pasohet me thirrje politike për kthim. Duhet të aplikojnë në mënyrë profesionale ata që duan ato vende të punës”, ka thënë Kurti në Kuvend.

12:08

AAK-ja kërkon që të nisë dialogun për t’i kthyer serbët në institucione e samit në SHBA për njohje reciproke

Image

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar që krerët e shtetit të nisin dialogun me serbët e Kosovës për t’u kthyer në vendet e punës nëpër institucione.

Kryetari i kësaj partie, Ramush Haradinaj, duke prezantuar në Kuvend një rezolutë për situatën në vend, pas tensioneve javën e shkuar për shkak të targave, ka propozuar edhe që të kërkohet samit disaditor në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, duke kërkuar diskutim për njohje reciproke me Serbinë.

“Situata politike dhe e sigurisë në Kosovë është ndër më të rëndat në këto 23 vjet. Për fat të keq edhe veprimet e institucioneve nuk kanë qenë në përputhje me situatën e krijuar. Kryeministri i vendit në vend që të përfillë kërkesën e ndërkombëtarëve ka nisur implementimin e vendimit me faza për t’i dhënë mundësinë Serbisë që të shpallet si viktimë”, ka thënë Haradinaj.

Në propozim-rezolutën e AAK-së është përmendur edhe shtyrja e menjëhershme e implementimit të vendimit për targat ilegale, gjë që tashmë veçse ka ndodhur pas pajtimit që u arrit me Serbinë në Bruksel.

Haradinaj ka kërkuar që kryeministri, presidentja e kryeparlamentari të nisin dialogun me serbët në vend për t’u kthyer në institucione, pas dorëheqjes masive që bënë pasi Qeveria vendosi të ndëshkojë ata që mbajnë targa ilegale të veturave.

Kreu i AAK-së ka kërkuar edhe komunikim intensiv të Qeverisë me opozitën.

08:31

Kryeministri Kurti sot në interpelancë

Kryeministri Albin Kurti do të jetë përballë deputetëve të mërkurën, sot, në interpelancën e ftuar për “masat urgjente të Qeverisë në raport me situatën e krijuar në vend”.

Seanca plenare pritet të nisë në orën 11:30.

Interpelanca është ftuar nga opozita pas situatës së krijuar në veri, për shkak të targave ilegale të lëshuara nga Serbia.

Javën e shkuar u arrit pajtim mes dy shteteve që Kosova të mos i gjobisë ata që mbajnë targa ilegale të veturave, ndërsa që Serbia të mos lëshojë më targa me akronime të qyteteve të Kosovës. Pajtimi u arrit dy ditë pasi dështoi takimi mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Kurti pati thënë se pajtimi dështoi për shkak se ndërmjetësit nga Bashkimi Evropian kanë hequr nga lista e diskutimeve pikën që të trajtohet edhe arritja e marrëveshjes përfundimtare. Ndërkaq në pajtimin e arritur më vonë, në deklaratën e BE-së u përmend se “palët janë pajtuar me masat për të evituar eskalimet dhe për t’u koncentruar në çështje urgjente, në propozimin për normalizimin e marrëdhënieve, siç është prezantuar këtë shtator nga BE-ja dhe i mbështetur nga Franca dhe Gjermania”.