Arbëri

BE-ja e konsideron antikushtetues emërimin e Rashiqit ministër

 

Bashkimi Evropian vlerëson se emërimi i Nenad Rashiqit – ministër për Kthim dhe Komunitete, një ditë më parë nga kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës.

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, ka thënë të premten në një konferencë për media se është e rëndësishme që emërimet e ministrave të jenë në përputhje me aktin më të lartë juridik të Kosovës.