Arbëri

Osmani për shpërthimin ndaj Borrellit: Ishte reagim parimor

Vjosa Osmani
 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka folur për reagimin që ka pasur ndaj Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për politikë të jashtme Josep Borrell. Osmani më herët kishte thënë se Borrell është i njëanshëm dhe se nuk e ka menaxhuar si duhet dialogun.

“Nuk ishte shpërthim, ishte reagim parimor sepse në çdo proces dialogu ndërmjetësuesi duhet të jetë i paanshëm. Ajo që pamë atë ditë ishte anshmëri e shprehur shumë qartë nga ana e zotit Borrell ku fajësohej Kosova për dështimin e një procesi ku më së paku kishte faj Kosova,” – u shpreh Osmani.